Swimathon 2013 PDF Print E-mail
Written by Claudiu Brisc   
Friday, 05 July 2013 07:40

Swimathon 2013 - Proiectul Pompe volumetrice pentru copiii de la Pediatri II 
Update 20.09.2013
Poze cu pompa noua montata si cu pompele montate anii trecuti. Pana in prezent au fost donate Clinici de oncologie Pedi II 4 bucati de astfel de pompe volumetrice. Pretul unei astfel de pompe impreuna cu accesoriile ei este de 7909.96 ron.
alt alt alt alt
Am achizitionat a patra pompa volumetrica pentru Pedi 2 sectia oncopediatrie care va fi pusa in functiune miercuri 25.09.13 de catre un reprezentant de la BBraun .Multa sanatate tutror micutilor bolnavi si multumim celor care s-au implicat la achizitia acestei pompe in cadrul proiectului swimathon
alt
Update 10.09.2013
Vreau sa anunt participantii si sunstinatorii nostri de la swimathon ca azi am semnat contractul de sponsorizare cu Fundatia Comunitara Cluj astfel ca in urma swimathonu-lui proiectul nostru a strans suma de 6007,55 ron din care 15 procente revin Asociatiei Comunitare Cluj . In contul Asociatiei Umanitare Alexandru Damian va intra suma de 5107 Ron . Diferenta pana la 8000 Ron valoarea echipamentului (pompa + accesorii aferente) va fi completat de asociatia noastra astfel ca pana la 01.10.2013 sa  putem pune in functiune noua pompa volumetrica alaturi de cele trei deja achizitionate de catre noi in anii precedenti.

Va multumim din suflet 
Update 16.07.2013alt

Vreau sa felicit si sa multumesc in acelasi timp tuturor celor implicati in acest proiect ,inotatorilor,sponsorilor si sustinatorilor nostri .In urma swimatonu-lui vreau sa anunt cateva detalii primite de la fundatia Comunitara legat de lungimile de bazin realizate de echipele noastre.

1.Pompe volumetrice pentru copiii bolnavi de cancer – 223 lungimi de bazin, 11,15 km

Cordunianu Marius – 74 lungimi de bazin, 3,7 km - campion la individual dintre toti participantii din acest an cu cele mai multe lungimi realizate in timp de o ora . Felicitari domnului Marius Echipa Polus Center Cluj – 45 lungimi de bazin, 2,25 km Echipa Copii pentru Copii – 40 lungimi de bazin, 2 km Echipa Swim Team – 51 lungimi de bazin, 2,55 km

Legat de partea financiara si anume cati bani au fost stransi la proiectul nostru "Pompe Volumetrice pentru copiii bolnavi de cancer"  voi pubica suma finala dupa ce vom fi informati de Fundatia Comunitara Cluj.
Legat de statistici pot sa va anunt ca toate proiectele au strans peste 100.000 ron, ca s-au facut 2.474 lungimi de bazin = 123,7 km de catre toate echipele participante in acest an ,au fost 15 proiecte in acest an.
Va multumesc din suflet si revin cu noi detalii cat mai curand

  Fundaţia Comunitară Cluj a dat startul înscrierilor la cea de-a cincea ediţie a evenimentului de strângere de fonduri prin înot, Swimathon Cluj, care va avea loc anul acesta în 13 iulie, la Complexul de Nataţie “Universitas”.

 

Anul acesta suntem prezenti la  acest eveniment impreuna cu mai multe echipe care vor inota pentru noi si anume : Echipa Swim Team compusa din Pop Stefan, Adrian Stefan, Mihaela Blaga, echipa Polus Center compusa din Larisa Osorheian, Petrisor Raluca-Ioana,Alin Buzgar, Marius Osorheian, Andrei Suciu, Mila Cibotari,Matei Lenard , o echipa de copii compusa din : Alia, Ana, Madalina, Mara, Mihnea  iar pe alt culoar va inota singur Cordunianu Marius. Impreuna trebuie sa-i suntinem financiar pentru efortul lor iar cu banii stansi vom achizitiona: Pompe volumetrice pentru dozarea medicatiei si in special a chimioterapiei pentru copiii bolnavi de cancer aflati la sectia de oncologie din cadrul spitalului Pediatrie 2 Cluj Napoca.
Bugetul necesar acestui proiect este de 17.925 lei pentru achizitia a 2 buc. Pana in momentul de fata am mai achizitionat 3 buc care functioneaza in prezent pe sectia condusa de dr. Popa Gheorghe (oncopediatrie), insuficiente insa pentru toata sectia.Fiecare dintre dumneavoastra puteti ajuta una din aceste echipe in proiectul nostru in sume fixe sau in sume in functie de nr de bazine efectuate,sumele nu trebuie sa fie mari .
Beneficiarii acestui proiect sunt copiii internati in sectia de oncopediatrie din cadrul Spitalului Pediatrie 2.
Obiectivul nostru este de a reusi sa strangem cat mai multi bani, deoarece astfel de pompe sunt indispensabile in sectiile ce trateaza pacientii bolnavi de cancer. Mai multe pompe reprezinta tratarea in acelasi timp a mai multor copii. In medie pe zi se fac tratamente la aproximativ 10 copii.
Mai multe detalii despre proiect sau despre modul de donatie gasiti pe pagina:  http://www.swimathon.fundatiacomunitaracluj.ro/
V
a asteptam sa ne sustineti 

Last Updated on Wednesday, 02 October 2013 18:26
 

Add comment


Security code
Refresh

sigla_asoc

Donatii PayPal

Restricted access

Who is online

We have 40 guests online

2_alexdamian 

Facebook FanBox